Urla’da Doğru Tekne Kiralama Yapabilmek İçin Nelere Dikkat Etmeli? 

Güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte deniz, kum, güneş üçlemesinin düşlendiği günlerde tatil programları yavaş yavaş belirmeye başlıyor. Kimi uzanıp sahilin tadını çıkarmaya hazırlanırken, kimi de gezi haritasında gezeceği yerleri belirliyor. Tatil anlayışları birbirinden farklı kişiler için birleşilebilecek ortak nokta tekne gezileri oluyor. Tekne gezileri tatilde aktif olmayı ve gezmeyi sevenler için farklı alternatifler sunarken aynı zamanda uzanıp güneşlenerek sakinliğin keyfini çıkarmak isteyenlerin de ilgisini çekiyor. Tatil rutinlerine yeni bir deneyim eklemek isteyenler için günübirlik tekne turları güzel bir alternatif oluşturuyor.

Butik tekne turu yapmak isteyenler için Ali Kaptan, Ege sahillerinin sakinliğini ev sıcaklığında sizlerle buluşturuyor. İzmir Çeşmealtı Mevkinde 7 kişilik Cengom isimli tekneyle gezi hizmeti sunuyor. Müşteri kitlesi avcılığa meraklı kişilerden, tatilinin bir gününü sakin ve dinlenerek geçirmek isteyenlerden ve özel günlerini teknede kutlamak isteyenlerden oluşuyor.

Evlilik teklifi, doğum günü, evlilik yıl dönümü gibi kutlamaları, şehir hayatından izole bir şekilde yapmak isteyenler, İzmir’in Urla ilçesinde henüz keşfedilmemiş adalarda bu fırsatı yakalıyor.

İzmir’in doğal güzellikleri ve bakir koylarıyla ünlü ilçesi Urla, son zamanlarda trend olan tatil beldeleri arasında yer alıyor. Şehrin karmaşasına 30 dakika uzaklıkta olan Urla’nın Çeşmealtı beldesi dingin bir tatil geçirmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Bu bölgede hayal ettiği huzur dolu tatili geçirmek isteyenlerin, özel günlerini, bir değişiklik yapıp tekne deneyimiyle birleştirmek isteyenlerin ve balık avlamak isteyenlerin tercihi Urla tekne turu oluyor. Urla günübirlik tekne turu yapmak istiyorsanız, doğru tekne kiralama yapmak için 10 tavsiyeye göz atabilirsiniz.

1. Urla’da hangi bölgelerden çıkışlı tekne turları var?

Urla ilçesinde genellikle tekne turları Çeşmealtı çıkışlı olarak düzenleniyor. Çeşmealtı Urla merkezden yaklaşık 9 km uzaklıkta olup, 15-20 dakika arası kısa bir yolculuk sonrası kolayca ulaşım sağlanan sessiz ve sakin bir belde.

Çeşmealtı genelde İzmirlilerin hafta sonu kısa süreli tatillerinde ya da yaz tatili için gittikleri küçük bir yer. M.Ö. 4000 yıllarına dayanan tarihi ile en önemli antik limanlar arasında yer alıyor. Klazomenai antik kentine yakınlığıyla bilinen belde, Karantina adası ve Güvendik Tepesi ile yerli turistlerin ilgi odağı oluyor. Urla’da ya da yakın bir bölgede konaklama yapıyorsanız Urla çıkışlı tekne kiralama yaparken Çeşmealtı beldesini tercih edebilirsiniz. Çeşmealtı çıkışlı tekne turu, kalabalık ve gürültüden uzak tatil yapmayı tercih edenlerin dingin tatil planlarına uyum sağlıyor.

2. Urla’da hangi tarzda tekne turu seçenekleri mevcut?

Tekne turu seçenekleri toplu ve butik olarak iki farklı şekilde tercih edilebiliyor. Kalabalık gruplar halinde, eğlenceli bir tekne turu yapmak isteyenlerin tercihi kişi sayısı kapasitesi fazla olanlardan yana oluyor. Butik teknelerde genellikle kişi sayısı kapasitesi 5 ile 10 kişi arasında değişiyor.

Özel tekne kiralayanlar sabit bir programa sadık kalmak yerine istediği koylarda ve adalarda tekne programını kendi isteklerine göre düzenleyebilir. Toplu turlarda belli saat aralıklarıyla önceden belirlenmiş olan en fazla 5 lokasyon ziyaret edilir. Butik (özel) tekne kiralamada günübirlik olarak keşfedilmemiş adaları ya da bakir koylar keşfedebilir, kalabalıktan uzak keyifli bir gün geçirebilirsiniz. 7 kişi kapasiteli teknede size özel bir tur programıyla, kişi başı bütçe dostu fiyat karşılığında günübirlik tur programına katılabilirsiniz.

3. Neden özel tekne turu tercih etmelisiniz?

Kalabalıktan uzak, maksimum 7 kişi kapasiteli, kaptanla yakın diyalog kurarak, rahat bir ortamda, hijyenik koşullarda gezi amaçlı, balık avcılığı ya da özel gün kutlamaları için günübirlik tekne kiralayabilirsiniz. Balık avcılığı için esnek saatlerin rahatlığı ve standart bir programın olmaması günübirlik özel tekne turu seçenekleri arasındadır. Evlilik teklifi, doğum günü gibi özel organizasyonlarda butik tekne turları sıkça tercih ediliyor. Gözlerden uzak, sakin, doğayla baş başa sevdiklerinizle güzel bir gün geçirmek için özel tekne turuna katılabilirsiniz. Rutin bir programa dahil olmak yerine beğendiğiniz lokasyonda dilediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz.

4. Pandemi sürecinde neden tekne turu tercih ediliyor?

Her türlü temizlik ve hijyen tedbirleri alınan Cengom adlı teknede, sadece bildiğiniz, yakın çevrenizden kişilerle, ailenizle güvenle tur yapabilirsiniz. Doğum günlerinde rutin olarak tercih edilen restaurant, kafe ya da evde kutlama seçeneklerinden sıkılıp, farklılık arayanlar için butik tekne turu güzel bir alternatif oluyor. Evlilik yıl dönümleri ya da evlilik teklifi organizasyonlarında kalabalık ve gürültülü ortamları tercih etmek istemeyenler için butik tekne turu oldukça uygun bir seçenektir.

Gözlerden uzak, sakin koylarda, deniz ve güneşle bir arada unutamayacağınız bir gün geçirebilirsiniz. Kutlama yemekleri ya da doğum günleri gibi eğlenceli organizasyonlarda butik hizmet veren teknede, maksimum 7 kişi kapasite ile uygun bütçeli olarak istediğiniz yiyecek ve içeceği getirebilir, özgürce müzik dinleyip eğlenebilirsiniz.

5. Butik bir teknede tura çıkmanın avantajları neler?

İyi bir butik tekne turunun en büyük avantajları ise şöyle:

 • Dilediğiniz kişilerle ya da grupla vakit geçirme imkanı,
 • Bütçe dostu günübirlik fiyat,
 • Keşfedilmemiş koyları, adaları gezme ve fotoğraflama olanağı,
 • Balık avcılığı için uygun lokasyon belirleme,
 • Tur programını oluşturabilme,
 • Kaptanla yakın iletişim içinde olma ve rehberlik alma,
 • 7 kişiye kadar dilediğiniz kişilerle program yapabilme,
 • Sabit bir programa sadık kalmadan özgürce hareket edebilme,
 • Standartların dışına çıkıp butik bir tur hizmeti alabilme,
 • İstediğiniz yiyecek, içecek ve ekipmanı tekneye getirebilme,
 • Tanımadığınız kişilerle hınca hınç dolu gürültülü tekne ortamı yerine kendi seçtiğiniz grupla vakit geçirme,
 • Hijyenik koşullarda, kalabalıktan izole, huzurlu bir tur deneyimi yaşama.

6. Urla’daki adalar hangileridir? Nerelere uğranır?

Urla’ya kara yoluyla bağlı olan Karantina Adası olarak bilinen Hastane Adası, tekne turu gezi programlarının başında geliyor. Tarihi uzantısı Büyük İskender’e kadar dayanan adanın plajı, gelen ziyaretçiler tarafından sevilen yerler arasında.

Koyun Adası, Alman Adası ya da çok bilinen adıyla Yassıca Ada, İzmir’den ya da Urla’dan yapılan günübirlik seferlerle ziyaretçi akınına uğruyor. Eğlenceyi ve kalabalığı sevenler için ideal lokasyonlardan biri.

Pırnarlı Ada, adını çalımsı bir bitkiden almış, zeytin ve çeşitli yemiş ağaçlarıyla dolu bakir adalardan biri.

Yassıca Ada’ nın karşısında yer alan Çiçek Adası, cilt bakımına özen gösterenler ve doğal bakım kürlerinden hoşlananlar için hayli ilgi çekici. Cilde doğal peeling etkisi olan ince killi bir kuma sahip plajları ile ünlü olan ada, Kleopatra efsanesi ile de hayli ünlü.

Taş Ada, Pita Adası ve Eşek Ada’ sından oluşan Çiçek Adaları takımı Çeşmealtı’ dan görünen yakın ada takımı. Pita Adası üzerinde yer alan fener fotoğrafçılıkla ilgilenenler için popüler.

Hekim Adası diğer adıyla Yatros Adası sivillere kapalı, askeri öğrenciler kamp alanı olarak kullanılıyor. Uzun Ada/ Kösten Adası da askeri eğitim adası olduğundan sivillere kapalı olan adalardan biri.

Menteş Adası diğer adıyla Kel Ada, Çeşmealtı mevkinden rahatlıkla görülebiliyor.

Özbek Adası diğer adıyla Yılanlı Ada, turizm açısından kıymetli adalardan biri.

7. Urla’daki tekne turumuz ne kadar sürüyor?

Tur ortalama olarak 6-7 saat sürüyor. Tur programı boyunca misafirler beğendikleri ya da istedikleri yerde diledikleri kadar kalabiliyorlar. Belli bir saat düzeni olan belirli bir tur programı uygulanmıyor, kişilerin inisiyatifine göre rota belirleniyor.

İsteyenler balık avı için tek bir yerde kalmayı tercih ederken, dileyenler kaptanın yönlendirmesiyle birlikte Urla’nın adalarını gezip, oralarda diledikleri kadar vakit geçirebiliyorlar. Turun süresi ortalama olarak 6 saat olarak belirlenmiş olsa da misafirler inisiyatif kullanarak değişiklik yapabiliyor.

Balık avlaklarına gitmek isteyenler sabah 06:00’da denize açılırken özel gün kutlaması yapacak olanlar, gün ortasında da açılabiliyorlar.

8. Ali Kaptan ve kabin ekibi kimdir?

Kabin ekibinde kaptan yer alıyor. Ali Kaptan, emekli bir emniyet mensubu ve Urla’ nın yerlisi olduğu için gezi programına dair rahatlıkla rehberlik yapabiliyor.Teknede yemek servisi hizmeti olmadığı için misafirler dilediği içecek, yiyecek, ihtiyaç duymaları halinde müzik ekipmanlarını ve diledikleri aktivitelere dair ekipmanları kendileri getiriyor.

9. Urla’da tekne turu maliyetleri ne kadar?

Günlük standart tekne turları bölgemizde 100-120 TL aralığındadır. Biz ise sadece özel tekne kiralama hizmeti veriyoruz. Günlük özel kiralama ise 600 – 800 TL arasında değişiyor. Maksimum 7 kişiye kadar kiralama yapılabiliyor. (pandemi nedeniyle kapasite değişebilmekte) Tek kişi ya da 7 kişi arasında günlük özel kiralama fiyatında fiyat farkı bulunmuyor. Aile ya da arkadaşlarla birlikte düzenlenecek oldukça uygun bütçeli bir gezi alternatifi olarak değerlendirebilirsiniz.

10. Tekne turunda nasıl aktiviteler yapılabilir?

Tur boyunca misafirlerin zevklerine ve hobilerine göre değişen etkinlikler yapılıyor. Özel gün kutlamaları için teknede mangal yapılıyor, istediğiniz içecek ve yiyeceği tekneye getirebilirsiniz. Dilediğiniz adada dilediğiniz kadar kalabilir, bakir plajlarda ya da teknede denizin, güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Balık avlamaya meraklıysanız dilediğiniz bölgede, dilediğiniz kadar kalabilirsiniz.

Dalgıçların özel olarak ekipmanlarını kendileri getirmeleri koşulu ile scuba diving yapma imkanları da bulunuyor. Kaptanın yerel kültür ve bilgisinden faydalanarak gezilen adaların tarihi hakkında önemli bilgiler edinebilir, kültür gezisi de yapabilirsiniz.