Urla’da Balık Nerede Tutulur? 

Ege’nin incisi İzmir’in en gözde tatil beldelerinden biri Urla’dır. Urla tekne turizmi, balıkçılık, deniz turizmi gibi pek çok alanda aktif bir bölgedir.Balık tutmak, denizde yapılabilecek en keyifli aktivitelerden biridir. Hayatın karmaşasından, şehrin gürültüsünden arınmak için balığa çıkan pek çok kişi vardır. Balık tutmak doğayla iç içe olmanızı, sakinliği ve huzuru bulmanızı sağlar. Dilerseniz tek başınıza, dilerseniz arkadaşlarınızla balık avına çıkabilirsiniz. Balık avına çıkmadan önce mutlaka gideceğiniz yeri belirlemeli ve buna uygun plan yapmalısınız. Gölde mi balık tutacaksınız? Yoksa tekneyle denize açılmayı mı tercih edersiniz? Kıyıda oturup manzaraya karşı balık tutmak da aradığınız keyfi size sunacaktır.

Tutacağınız balıklar da oldukça çeşitlidir. Balıkçılığı meslek haline getiren profesyonel balıkçılar, balık avlamanın bütün inceliklerine hakimdirler.

Bunun yanında hobi olarak balık tutmak istiyorsanız profesyonel bir balıkçı kadar olmasa bile balık tutmaya dair bazı konulara hakim olmanız gerekir. Nerede balık tutacağınızı bilmek çok önemlidir. İzmir’in Urla ilçesi, balık avlamak için oldukça verimli bir bölgedir.

1. Urla’da Ne Zaman Balık Avlanır?

Balık avlamak, hem profesyonel bir iş hem de popüler bir hobidir. Urla balık avı için oldukça uygun bir ilçedir. Tutmak istediğiniz balıkların türü değişiklik gösterse de her mevsimde Urla’da farklı balık çeşitlerini keyifli bir şekilde avlayabilirsiniz.

2. Urla’da Hangi Balıklar Avlanabilir?

Balık çeşitliliği, balık tutma konusunda önemli bir kriterdir. Spesifik olarak belli bir balık türü avlamak istiyorsanız eğer o balık türünün yoğun olarak bulunduğu bölgeleri tespit edip burada avlanabilirsiniz. Örneğin Urla’da karagöz, mırmır, çupra, isparoz, barbun, levrek, sarpa avlayabilirsiniz.

3. Urla’nın En Avlak Bölgeleri Neresidir?

Urla, balık tutmak için oldukça ideal bir yerdir. Çeşmealtı bölgesi ve adalar en avlak yerler arasındadır. Özellikle Hekim Adası, Pita adası başta olmak üzere Urla adaları, etrafında balık avlamak için oldukça rahat yerlerdir. Buraya tekneyle açılarak kolayca ulaşabilirsiniz. Urla da en bereketli koylar arasında; Kokar Koyu, Hacılar Koyu, İmece Koyu, Zeytineli Koyu vardır. Sahip olduğu koylar ve adalar Urla’yı bu konuda değerli kılmaktadır.

4. Balık Avlarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Balık avlamadan önce hangi tür balık avlamak istediğinize karar vermelisiniz. Bazı balıklar tatlı sularda yaşar, bazıları denizlerde, bazıları ise nehirlerde daha rahat avlanabilir. Ayrıca net olarak bir balık avlama mevsimi yoktur. Hangi balığın hangi mevsimde avlanacağını iyi bilmelisiniz. Avlamak istediğiniz balık türlerine göre olta, yem, ağ gibi elzem malzemeleri doğru seçebilmek de oldukça önemlidir.

5. Butik Bir Teknede Tura Çıkmanın Avantajları Nelerdir?

Kıyıda, gölde veya denizin açıklarında rahatlıkla balık avlayabilirsiniz. Özellikle hobi olarak balık tutuyorsanız en önemli kriter, konforunuzu sağlamaktır. Çünkü bu noktada önemli olan balık tutmaktan keyif almaktır. Deniz açıkları, kıyıya göre çok daha fazla balık çeşidine ev sahipliği yapar. Bu nedenle profesyonel balıkçılar başta olmak üzere balık avlamakla ilgilenen pek çok kişi denize açılmayı tercih eder.