Pandemi Sırasında Güvenli Tekne Turu Rehberi

Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 pandemisinin, her alanda olduğu gibi tatil konusunda da insanların alışkanlıklarını değiştirmektedir. Özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte, tatil yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken birçok konu vardır.

Bu doğrultuda dikkat edilmesi gereken şeylerin başında ise yolculuk, ulaşım, konaklama gibi süreçlerde hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun tercihler yapmak gelir. Tatillerini tekne turuyla değerlendirmek isteyenler için, mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalardan bazılarını sizin için araştırdık.

Korona süreci devam ederken ve yeni normal döneme geçilirken tekne turu yaparak kentin stresinden uzak, keyifli ve sakin bir gün geçirebilirsiniz. Korona döneminde temiz ve güvenli bir tekne turu için dikkat edilmesi gerekenlere yakından bakalım.

1. Dezenfekte edilmiş bir tekne tercih ettiğinizden emin olun.

Tekne turu yapmaya karar verdiğimizde ilk olarak, teknenin sahip olduğu çeşitli özellikleri incelemek istersiniz. Teknenin kapasitesi, sunduğu imkanlar, fiyatı gibi özellikler, hangi tekne turunu tercih edeceğiniz konusunda belirleyici olabilir.

Fakat bu dönemde dikkat etmeniz gereken en önemli konu, teknenin dezenfekte edilip edilmediği olmalıdır. Temizliğin çok önemli olduğu bu dönemde araştırmanızı yaparken, size hijyenik tekne turu deneyimi sunan seçeneklere yönelmelisiniz. Teknenin dezenfektasyon işleminden geçmiş olduğundan emin olmak, sağlıklı bir tatil için en önemli aşamalardan biridir.

2. Aileniz ve arkadaşlarınızın olacağı bir tur tercih edin.

Yaz aylarının gelmesi ve seyahat yasaklarının kalkmasıyla birlikte turistik bölgelerin çok fazla ziyaretçi alacağını göz önünde bulundurun. Bu durumda tanımadığınız insanlarla aynı ortamı paylaşmak yerine, aileniz ve arkadaşlarınızla tura çıkmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için az sayıda kişi kapasitesi olan butik tekne turlarını tercih edebilirsiniz. Bu sayede, turunuzu yalnızca tanıdığınız insanlarla birlikte yapabilir, kalabalığın getirdiği korona bulaşı riskinden uzaklaşabilirsiniz.

3. Kalabalık plajlardan uzak durmaya özen gösterin.

Yaz aylarında uygulamaya geçen korona tedbirlerinden biri, plajlarda sosyal mesafe uygulamasıdır. Buna göre, şezlonglar arasında belli bir mesafenin korunmasına dikkat edilmesi gerekir. Fakat kalabalık plajlarda sosyal mesafeyi korumak her zaman pek de mümkün olmayabilir. Bu durumda, daha sakin ve temiz koylarda yüzmek iyi bir seçenek olabilir.

Yapacağınız tekne turu sırasında kalabalık olmayan koylarda endişe duymadan denize girebilirsiniz. Kalabalık plajlardaki insan yoğunluğu ve kirlilikten uzaklaşarak, 7 kişilik butik tekne turu sayesinde tanıdığınız insanlarla keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

4. Tedbiri elden bırakmayın. Dikkatli olmayı unutmayın.

Dezenfekte edilmiş bir teknede, sadece bildiğiniz, yakın çevrenizdeki insanlarla bir tura çıkmaya karar verdiyseniz, Korona tedbirlerini biraz gevşeterek günün keyfini çıkarabilirsiniz. Fakat, tekneye giderken ya da sosyal mesafeyi korumanın mümkün olmayacağı durumlarda da virüs tehlikesinin devam ettiğini unutmayın. Buna karşılık, yanınızda her zaman maske ile birlikte kolonya ya da dezenfektan bulundurun. Bu tedbirler, her ihtimale karşı güvenli bir gün geçirmenizi sağlamak için yardımcı olur.

5. Yaz planlarınızı yaparken sosyal mesafeye uyun.

Tatil planlarına deniz tatilini dahil etmek isteyenler için, hem sosyal mesafeye uyup hem de tatillerini geçirebilecekleri en güzel seçeneklerden biri tekne turudur. Hijyenik tekne turu ile güneşlenip temiz ve sakin koylarda yüzebileceğiniz bir gün geçirebilirsiniz. Endişesiz denize girme keyfini sevdiklerinizle birlikte yaşayabilir, balık avı turuna çıkabilir, balık tutarak tatilinizi değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda doğum günü, evlilik teklifi gibi özel gün kutlamaları için de kalabalıktan uzak bir seçenek olarak tekne turlarını değerlendirmeye alabilirsiniz.