Karaburun Tekne Turu (Çeşmealtı Alternatifi)

İzmir’in bir ilçesi olan ve turizm açısından her sezon dinamikliğini koruyan Karaburun’un güney kısmında Urla, batısı, kuzeyi ve doğusunda ise Ege Denizi konumlanıyor. Yaz sezonunda turistlerin bakışlarını çevirdiği bölge, nüfus bakımından da İzmir’in en küçük ilçesi oluyor. Karaburun Yarımadası’nda yaşayan yerel halkın ilgilendiği balıkçılık, sıklıkla köylüler tarafından yapılıyor olsa da tekne turu ile bu bölgeye gidenler de belirli koylarda balık tutabiliyor ve avlanabiliyorlar.

Ağ veya olta ile tutulabilen balıkları avlamak için sıkça kullanılan materyal, kazıklar arasına yerleştirilerek yapılan yatay ağ düzeneği oluyor. Koylarda ise yerli veya yabancı turistler, küçük tekneler, amatör bir şekilde sargoz, melanur, hani ve kupes avcılığı yapıyor. Karaburun’daki iskele mevkisinin yarım mil açığında yer alan Büyük Ada/Sahip Adası turizme açık bir bölge olmak olmakla beraber, tekne kiralama ile ulaşımı sağlanabiliyor. Yazımızda size tekne kiralama konusunda yardımcı olabilecek bilgiler bulunuyor.

1. Gezilip Görülecek Koylar

Çeşmealtı’dan çıkılan tur ile adalara yapılan yolculuklar herkes için keyifli bir hal alıyor. Karaburun’a 20 dakika yakınlıktaki Urla’da yer alan teknemizle benzer bir deneyimi size yaşatmak için sabırsızlanıyoruz. Farklı amaçlarla tercih edilen turlarla belirli koylarda durarak, çeşitli aktiviteler gerçekleştirilebiliyor. Tekne kiralarken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, kiralama amacına göre tur içerisinde gezilip görülecek koyların olup olmadığı. Karaburun’daki; Boyabağı Koyu, Akvaryum Koyu, Dolungaz Koyu, Kaynarpınar Koyu ve Ardıç Plajı tekne turlarına alternatif olarak, Urla’nın da başta Çiçek Adaları olmak üzere bir çok ada ve koyunda çok güzel bir tatil imkanı sizi bekliyor. Bu koylar, aynı zamanda avlanmak amacıyla tekne kiralama yapanlar için de uygun bölgeler oluyor.

2. Tekne Kapasitesi ve Fiyatları

İzmir’in Urla ilçesinin bir beldesi olan Çeşmealtı merkezli tekne, farklı ihtiyaç ve taleplere cevap verecek şekilde faaliyet gösteriyor. Adalara kadar çizilen rota üzerinde hareket eden ve birçok noktada duran tur, 7 – 8 kişilik bir kapasiteyle hizmet veriyor. Yemeksiz bir gezi ile günübirlik vakit geçirmek ve tatil yapmak mümkün oluyor. Tur başına ortalama olarak hesaplanan ve değişkenlik gösteren fiyatlar, günübirlik bir tur olduğu için günlük olarak belirleniyor.

3. Tekneyi Kiralama Amacına Uygunluk

Tekne kiralaması yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da amaca uygun bir tekne seçimi yapmak oluyor. Farklı hizmetler sunan ve kapasite olarak da farklılık gösteren teknelerden kişilerin kendine uygun olanını bulması gerekiyor. Çeşmealtı kalkışlı Cengom adlı tekne, Ali Kaptan’ın tecrübesiyle açılıyor. Gerek tatil yapmak ve kafa dinlemek için gerek balık avı gerçekleştirmek için gerek de özel günler için kiralamak isteyenler için güvenli hizmet veriliyor.

4. Tekne Bakımının Yapılmış Olması

Karaburun tekne turu için bölgede bir kiralama yapmanızı tavsiye ederiz ancak bölgede bir alternatif arıyorsanız Urla kalkışlı tekne turlarını da tercih edebilirsiniz. Ayrıca bakımlarının eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olmasına da dikkat etmek gerekiyor. Ali Kaptan’ın kaptan koltuğuna oturduğu teknenin hijyeninin sağlanmış olması ve bunun yanı sıra bakımlarının da düzenli olarak yapılması güvenilir bir yolculuk deneyimi yaşatıyor.

5. Karaburun & Çeşmealtı Tekne Turu Hizmetleri

Balık avı meraklısı olanlar, sakin bir tatil yapmak isteyenler ve evlilik teklifi, doğum günü, yıl dönümü gibi günler için kiralanan tekne, Çeşmealtı’ndan Karaburun’a giderken bölgedeki adalara da uğruyor. Yassıca Ada, Çiçek Adası, Hekim Adası ve Uzun Ada’nın yanı sıra Pırnarlı Ada ve Karantina Adası, bölgedeki uğrak veya seyir adaları olarak biliniyor. Tekne turu ile çıkılan yolculukta, bu bölgelerin keyfi çıkarılırken doğum gününüzü kutlayabilir, sevdiğinize evlilik teklifinde bulunabilir, yakın arkadaşlarla balık tutabilir ya da ailenizle tatil yapabilirsiniz.

Bu bölgede yer alan güvenilir bir tekne kiralamak, dikkat edilmesi gereken öncelikli faktör. Cengom tekne turu da bu beklentileri karşılayarak tur hizmetlerinin devamlılığını sağlıyor.