Ege’nin en güzel ve en sakin bölgelerinden olan Urla için çoğu zaman Urla’da nereye gidilir, Urla’da nerede kalınır araştırması yapılıyor. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bu bölgede Ege’nin en güzel yemeklerini tüketirken muhteşem bir manzarada dilediğiniz kadar konaklayabiliyorsunuz. Üstelik Ege otlarından deniz ürünlerine ve dünya mutfağına dair pek çok kültürü bir arada bulabileceğiniz Urla’nın enginarı meşhurdur. Şimdi sizlere Urla gezi rehberi olarak Urla’da gezilecek yerler ve tüm önerileri paylaşıyor olacağız.

Urla Nerede? İzmir’den Urla’ya Nasıl Gidilir?

Urla, İzmir’in bir ilçesidir. İzmir merkeze yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Aslında tipik bir Ege kasabası olarak bilinen Urla’ya İzmir’den gitmek isteyenler özel arabayla 45 dakikada varabiliyor. Narlıdere bölgesinden gitmek isteyenler ise 30 dakika gibi kısa bir sürede bölgeye ulaşabilir. Toplu taşıma kullanmak isteyenler Üçkuyular Fahrettin Altay otobüs durağından 725 numaralı ESHOT otobüslerini kullanabilir.

Urla, ülkemizin gerçekten görülmesi gereken kasabalarından biridir. Bu konuda ilk olarak Urla gezi rehberine İskele Caddesinden başlayabilirsiniz Merkeze sadece 5 dakika olan bu caddede bar, restoran ve çok sayıda kafe yer alıyor. Aslında Urla’nın ne kadar renkli bir yer olduğunu daha başlamadan görebilirsiniz.

Hafta sonu gezileri için Urla’ya gidecek olanlar buradan organik meyve sebze alışverişi yapabilir. İskele Pazarı’dan ayrıca pembe domates, enginar ve Ege otlarını da tercih edebilirsiniz. Şimdi Urla’da gezilecek yerleri alt başlıklar halinde sizlerle paylaşalım.

Karantina Adası

Urla’nın en ilginç yeri olarak adlandırılan Karantina Adası, Osmanlı döneminde bir karantina bölgesi olarak kullanılmış. Yani bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek adına Fransızlar tarafından kurulan bu ada 1960 yılında Kemik ve Mafsal Hastalıkları hastanesi olarak dönüştürülmüş. Uzun yıllar sonra da devlet hastanesi olarak kullanılmaya başlanmış.

Karantina adasında 2 farklı bölüm bulunuyor. Sağ kısımda özel şirkete ait olan hastane binası, sol kısımda da Bakanlığa ait olan devlet hastanesini görebilirsiniz.

Yorgo Seferis’in Evi

Yorgo Seferis bir Yunan şairidir. Urla’da gezilecek yerler konusunda mutlaka görülmesi gereken yerlerden olan Yorgo Seferis’in Evi aslında güzel bir hikayeye ev sahipliği yapıyor. Henüz 18 yaşındayken Paris’e hukuk okumak için giden Seferis 1940-1950’li yıllarda Ankara Yunan Büyük elçiliğine müsteşar olarak atanmıştır. Aradan geçen zamanda çalışmalarına devam eden Yorgo Seferis, 1950 yılında İzmir’e gelmiştir. İşte Urla’daki bu ev, Seferis’in yazlık evi olarak biliniyor.

Klazomenai Antik Kenti

Urla’da İskele Caddesinin arka bölümünde bulunan Klazomenia Antik Kenti, İyon kentlerinden biridir. Zaman içinde Karantina Adasına taşınan bu bölge daha sonra farklı bir alanda inşa edilmiştir. Günümüze kadar yapılan kazı çalışmalarında da antik dönemin aydınlatılması amacıyla bu bölge tercih edilmiştir. Şuan için bölgeyi gezmek ücretsizdir.

Urla Sanat Sokağı

Urla’nın en güzel sokaklarından olan Sanat Sokağı’nın asıl adı Zafer Caddesidir. Bugün ki halini alması uzun yıllar süren Sanat Sokağı, çok eski zamanlarda sanatla uğraşan kişilerin buluşma noktasıdır. Ayrıca burada konsept mekanlar, antika tezgahları ve seramik tezgahlar ile sahafçıları gezebilirsiniz. Eğer sevdiklerinize Urla dönüşü hediye almak isterseniz bu sokağı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Tarihi Arasta Çarşısı ve Malgaca Pazarı

Urla’da gezilecek yerler konusunda bir sonraki durağınız Malgaca pazarı olabilir. Her zaman taze meyve ve sebzelerin olduğu bu Pazar eskiden Cuma günleri köylünün getirdiği ürünlerle çok güzel bir görünüme ulaşmış ve yine eski dönemde pazara gelenlerin ‘mal kaça’ sorusunu sürekli sormasıyla Malgaca pazarı adını aldığı rivayet edilmektedir. Yine hediyelik eşyaların satışa çıkarıldığı bu pazarda esnaf kahvesi de dikkat çekiyor. Burada yeşil ağaçların altında soluklandıktan sonra pazarın hemen arkasında Tarihi Arasta Çarşısını gezmeye başlayabilirsiniz.

Bu çarşı eskiden zanaatların devam ettiği, kumaşçı ve terzilerin hizmet verdiği alan olarak biliniyor. Eski alışveriş merkezi olarak da adlandırılan bu bölgede gerçekten aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz.

Urla Bağ Yolu

Urla’da gezilecek yerler konusunda bir diğer önerimiz tabi ki Urla Bağ Yolu olacaktır. Üzüm bağlarıyla ünlü olan bağ yolunda ayrıca birçok tesis bulunuyor. Şarap üretiminin yapıldığı bu tesislerdeki şaraphaneler adeta tarihe tanıklık etmenizi sağlıyor.

Açıkhava Sineması

Urla’nın Yaka Mahallesindeki Açıkhava sineması gerçekten görülmeye değer yerlerden biri. Öyle ki Urla halkına çoğu zaman nostaljik saatler yaşatan bu sinemayı mutlaka görmeniz gerekiyor.

Urla’da Gezilmesi Gereken Köyler

Urla’da gezilmesi gereken birçok rota bulunuyor. Bunlar arasında çok sayıda köyü de sıralayabiliriz. Barbaros Köyü, Bademler, Balıkova, Gölcük, Demircili, Kadıovacık, Özbek, Kuşçular, Uzunkuyu, Ovacık, Yağcılar, Nohutalan, Zeytinler, Zeytineli ve Birgi Köyü bölgedeki köyler arasında sıralanıyor.

Sıraladığımız bu köyler arasında Özbek, Bademler, Barbaros ve Balıkova köyleri en popüler olanlarıdır. Urla’da vakit geçirecek olanların mutlaka bu köyleri gezip görmesi gerekiyor. İlk olarak Barbaros köyüyle ilgili kısa bilgiler verecek olursak, küçük ve güzel bir yerleşim yeri olan bu köyde tarıma dikkat çekiliyor. Her sene Barbaros Oyuk Festivali de burada düzenleniyor.

Balıkova köyü ise Karaburun Yarımadasında yer alıyor. Eskiden bir Rum köyü olan Balıkova’da çok güzel kurabiyeler fırında sıcak sıcak çıkıyor ve tüketiliyor. Ayrıca deniz kenarındaki kafelerde harika vakit geçirmek isteyenlerin de ilk adresi Balıkova köyüdür.

Urla Özbek köyü ne de göz atacak olursak, bu köy Çaka Beyin bölgeyi keşfetmesiyle ünlenmiştir. Bazı kaynaklarda ise Özbek göçmenler tarafında kurulduğu belirtilmiştir. Günümüzde tipik bir köy yaşantısına şahitlik edebileceğiniz bu köye gelerek mutlaka 1 gün geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Son olarak Bademler köyünü incelediğimizde Türk sinemasının kült filmlerinden olan ‘Susuz Yaz’ filminin çekildiği yer akla geliyor. Burada birbirinden farklı tiyatro şenlikleri de her yıl Mayıs ayında düzenleniyor.

Urla’da Nerede Kalınır?

Urla’da çok sayıda konaklama seçeneği bulunuyor. Bölgedeki ucuz otellerin yanı sıra villa kiralama hizmeti alarak özel bir villa tatili yapabilirsiniz. Aslında Urla bölgesi aynı zamanda özel tekne turlarının düzenlendiği yerlerden biridir. İzmir tekne turuna çıkmak isteyenler Ali Kaptan’ın özel teknesinde dilediği organizasyona ev sahipliği yapabiliyor.

Özet olarak Urla’da gezilecek yerler bu şekilde. Sizler de yaz tatilinizi değerlendirmek için İzmir’in en güzel ilçelerinden olan Urla’yı ziyaret edebilir, ucuz konaklama seçeneklerinden faydalanabilir ve özel tekne turlarına katılabilirsiniz. Gerçek bir tatil deneyimi sunan Urla bölgesi yılın her döneminde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmektedir. Daha fazla beklemeden deniz ve doğa ile iç içe tatil yapmak adına ilk tercihiniz Urla olabilir.