10 Maddede İzmir Tekne Kiralama Rehberi

Tatil yapmak hayatın stresinden arınmanın en güzel yollarından biridir. Kaliteli ve eğlenceli bir tatil yapmak için önceden yapacaklarınızı planlamak işinizi kolaylaştırır. Tatilde nereye gideceksiniz? Nasıl bir tatil istiyorsunuz? Örneğin bir kültür gezisi yapmak istiyorsanız tatilinizi bu yönde planlarsınız. Kültürel noktaları önceden araştırıp, rotanızı belirlersiniz. Yaz tatillerinde çoğunlukla tercih edilen ise deniz, kum, güneş üçlüsüyle vakit geçirmektir. Masmavi duruşu, sonsuz ihtişamıyla deniz, huzurun ve rahatlığın sembolüdür. Ülkemiz, deniz turizmi açısından oldukça zengin imkanlara sahiptir.

Ege ve Akdeniz kıyılarında dilerseniz çok kaliteli bir yaz tatili geçirebilirsiniz. Yüzmek, su oyunları oynamak, manzara izlemek, tekne turlarıyla açılmak, dalmak, balık avlamak gibi denizde yapılacak pek çok aktivite bulunur. Denizde yalnızca yüzmek bana yetmiyor derseniz eğer, bir tekne kiralayarak denizin enginliklerini keşfedebilirsiniz. Teknede tatil yapmanın pek çok avantajı bulunur. Bir mekanda sabit kalmadan tekneyle gezebilir, istediğiniz yerde durup denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Eğer özel tekne kiralarsanız vakit geçirmek istediğiniz noktaları belirleyerek kendi rotanızı oluşturabilirsiniz. Böylece hem pek çok yeri görebilir, hem de denizde yeni yerleri kolayca keşfedebilirsiniz. Bu noktada tekne kiralamanın en büyük avantajı hiç kuşkusuz sağladığı hijyen, mahremiyet ve sakinliktir.

Özel olarak tekne kiralamanın yanı sıra grup aktiviteleri için de tekne turları sıklıkla tercih edilir. Ailenizle, arkadaşlarınızla bu turlara katılabilirsiniz. Teknede yeni insanlarla tanışıp sosyalleşebilir, farklı kültürleri tanıyabilirsiniz. Tekne turları, yazları en çok talep gören turistik faaliyetlerden biridir. Tekne turuna katılarak denizde açılabilir, farklı koyları keşfedebilir, denizin muhteşem derinlikleriyle tanışabilirsiniz.

Merkezi olmayan, bilinmeyen yerlerde tekne turu kalkışının yapılması verimli olmayabilir zira insanların bu noktalara ulaşması zor olabilir. Ulaşım sıkıntısından dolayı pek çok kişi tekne turuna katılmaktan vazgeçebilir bu durum da tekne çalışanlarının, tur organizatörlerinin gelirini doğrudan olumsuz etkiler. Bu nedenle ideal tekne turu kalkış noktasının ulaşım açısından rahat olması, kolay bulunabilmesi gerekir. Söz konusu kalkış noktaları içerisinde en çok tercih edilenlerden biri de Çeşmealtı bölgesidir.

1. İzmir’de Tekne Turlarının Kalkış Noktaları Nerededir?

Gerek metropol kimliğiyle gerekse turizm merkezi oluşuyla dikkat çeken İzmir, ülkemizin yatay hareketliliği en yüksek şehirlerinden biridir. İzmir, deniz turizmi açısından da oldukça gelişmiş bir şehirdir. Şehrin özellikle kıyıları oldukça turistiktir. Kıyılarda otellere, mağazalara, restoranlara, plajlara sık rastlanılır. Bunun yanında yerli ve yabancı turistlerin İzmir’i daha iyi tanımaları ve Ege sahillerini gezebilmeleri için teknelerle gezme imkanları da bulunur. Turistik kıyı bölgelerinin çoğunda tekne turları için belirli kalkış noktaları vardır. Bu kalkış noktalarının konumu, yolcular için oldukça önemlidir.Merkezi olmayan, bilinmeyen yerlerde tekne turu kalkışının yapılması verimli olmayabilir zira insanların bu noktalara ulaşması zor olabilir. Ulaşım sıkıntısından dolayı pek çok kişi tekne turuna katılmaktan vazgeçebilir bu durum da tekne çalışanlarının, tur organizatörlerinin gelirini doğrudan olumsuz etkiler.

Bu nedenle ideal tekne turu kalkış noktasının ulaşım açısından rahat olması, kolay bulunabilmesi gerekir. Söz konusu kalkış noktaları içerisinde en çok tercih edilenlerden biri de Çeşmealtı bölgesidir. Çeşmealtı, Urla’ya bağlı ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir bölgedir. Bölgenin sakinliği ve huzuru en çok dikkat çeken özelliklerinden biri olarak görülür. Sakinliğinin yanı sıra şehir merkezine 30 dk mesafede olması, ulaşımda büyük kolaylık sağlar. Toplu taşımayla, özel araçla veya bisikletle bile kolayca bölgeye ulaşabilirsiniz. Gerek sakinliği gerekse ulaşım kolaylığı nedeniyle İzmir tekne turu düşünüldüğünde Çeşmealtı oldukça uygun bir yerdir. Çeşmealtı kıyısına ulaştıktan sonra tekne turunun kalkış noktasını kolayca saptayabilir ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

2. İzmir’deki Tekne Turlarının Çeşitleri Nelerdir?

Tekne turları, müşterinin isteklerine göre çeşitli şekillere bürünmektedir. Örneğin günübirlik tekne turuna katılarak etraftaki koyları ve doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Derinlere dalmak, balık avlamak gibi aktiviteler için de grup halinde organize edilen tekne turlarına katılabilirsiniz. Yabancı insanlardan uzak, kendinize özel bir tatil planlıyorsanız özel olarak tekne kiralayabilirsiniz. Kiraladığınız özel teknede kabin ekibi yalnızca size hizmet eder, sizin istediğiniz rotada tekne ilerler.

Özel teknede zaman, mekan gibi kavramlar tamamen sizin inisiyatifinize bağlıdır. Kaptanla mutlaka iletişim halinde olarak tatilinize yön verebilirsiniz. Yaz tatilini güzelleştirmek ve özelleştirmek için tekne turları oldukça işlevseldir. Dilerseniz tatilinizin bir gününü tekne turuna ayırıp hayatınıza renk katabilir, yüzerek ulaşamadığınız mavi cennetle tanışabilirsiniz. İzmir’de gerek tur sırasında yapılan faaliyetler gerekse tekne turu rotaları insanlara pek çok alternatif sunmaktadır. Ege’nin incisi İzmir’de hem özel olarak hem grup halinde tekne turuna katılabilirsiniz.

Özel gün kutlamaları ve evlilik teklifi organizasyonu dahil yapabileceğiniz tekne turları oldukça çeşitli ve eğlencelidir. Ancak özel olarak tekne kiralamak ile grup olarak tekne turuna katılmak farklı fiyatlandırılır. Bu nedenle tekne turu tercihi yaparken fiyat araştırmasını iyi yapmalısınız. İzmir tekne kiralama konusunda deniz aşıklarına pek çok fırsat sunar. Ailenizle, arkadaş grubunuzla bütçenize ve taleplerinize göre uygun bir tekne kiralayabilir veya tekne turuna katılabilirsiniz. 7-8 kişilik kapasitesiyle hizmetinizde olan teknemiz Cengom ile tura çıkmanın ücreti günlük 500 tl bandındadır. Bu ücret grup içinde paylaşıldığında kişi başı olarak oldukça bütçe dostu bir meblağ olduğu görülür.

3. Neden Özel Tekne Turu Tercih Etmelisiniz?

Özel tekne turları son yıllarda pek çok kişi tarafından her yaz tercih edilmektedir. Özellikle tatil yaparken mahremiyet ve dinginlik arayan kişiler, özel tekne turlarını tercih ederler. Kalabalıktan uzak, yalnızca dalgaların sesini dinlemek isteyen kişiler için özel tekne kiralamak oldukça uygundur. Sakinliğin yanı sıra, son dönemde ortaya çıkan Covid-19 salgını dolayısıyla hijyen ve temizlik avantajından dolayı, pek çok kişinin tekne kiralama yöntemini tercih etmeye başladığı görülür.

Yurt dışından gelen turistlerin ve otellerde görülen kalabalığın salgın döneminde ortaya çıkardığı risk, insanların tatil planları, konaklama tercihleri üzerinde de önemli değişikliklere neden olmuştur. Bu nedenle salgın hastalık tehlikesinden uzak, sessiz ve huzurlu bir tatil için özel tekne turları biçilmiş kaftandır. Tek bir noktada sabit kalmadan, gezerek rahat bir tatil yapmak için özel tekne turunu tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra balık avlamak gibi yine sakinlik ve dinginlik isteyen hobileri gerçekleştirmek için de özel tekne turları oldukça avantajlıdır.

Günümüzde tatil haricinde de özel tekne turlarına oldukça fazla talep vardır. Özel günleri daha unutulmaz kılmak için çoğu kişi özel tekne turu tercih etmektedir. Denizde doğum günü partisi, yıl dönümü kutlaması gibi zevkli ve eğlenceli etkinlikler için tekne kiralama yöntemi giderek daha da öne çıkan bir seçenektir.

4. Hangi Özel Günlerde Tekne Kiralamak Tercih Edilir?

Özel günleri unutulmaz kılan şey, o günün anlamıdır. Anlamını hafızanıza kazımak istediğiniz gününüzü kutlamak için tekne kiralayabilirsiniz. Cengom, 7 kişilik kapasitesiyle minik ve eğlenceli bir parti vermenizi sağlayabilir. Bekarlığa veda partisi, doğum günü kutlaması gibi en yakınlarınızla birlikte denizin ortasında sıcak ve samimi bir kutlama yapabilirsiniz. Tekne kiralayarak daha özel ve romantik anlar da yaşayabilirsiniz, evlilik teklifi ya da evlilik yıl dönümü gibi.

Evlilik teklifi, çiftlerin en özel anlarından biridir. Bu anı unutulmaz kılmak için özel sürprizler hazırlanır, romantik atmosfer yaratılır. İki hayatın bir oluşunu kutlamanın en güzel yollarından biri de teknede evlilik teklifi ambiyansı yaratmaktır. Denize açılıp sonsuza kadar evet demek isteyen kişiler tekne kiralamayı sıkça tercih eder. Kendi zevkinize göre tekneyi süsleyebilir, dizayn edebilirsiniz. Yiyecek ve içeceklerinizi getirip kutlamanıza renk katabilirsiniz. Bütün bu özel günleri kutlamak için günübirlik tekne turları planlanır. İzmir’de günübirlik tekne turu yapmak istiyorsanız Cengom adlı teknemizi kiralayarak özel günlerinizi çok daha çarpıcı ve sofistike bir kutlamaya dönüştürebilirsiniz.

5. Butik Bir Teknede Tura Çıkmanın Avantajları Nelerdir?

Butik teknelerin kişi kapasitesi düşüktür. Butik bir tekneyle tura çıkmak size konfor ve huzur getirir, daha güvende hissettirir. Tekneyi özel olarak kiralamasanız bile kişi sayısı az olacağı için butik bir teknede tura çıkmak otel, gemi gibi alanlara göre size daha çok konfor sağlar. Ayrıca kaptan başta olmak üzere tekne personelini daha iyi tanıyabilir, diyalog halinde sıkıntı yaşamazsınız. Bu durum pek çok açıdan size rahatlık sağlar. İsteklerinizi daha kolay dile getirebilir, daha hızlı hizmet alabilirsiniz. Böylece katılacağınız tekne turundan alacağınız keyif de artar.

Tekne personeliyle iletişim kurabilmek, yolculuğunuz boyunca kendinizi daha çok güvende hissetmenizi sağlar. Butik tekne yapı itibariyle küçük olduğu için özellikle aileniz, arkadaş grubunuz veya iş arkadaşlarınızla yapacağınız küçük deniz turlarında sohbeti koyulaştıracağınız ortamı da size sunar. Cengo ekibi ve Ali Kaptan, doğum günü, yıl dönümü gibi özel gün kutlamalarında sıcak samimi bir atmosfer yaratmanızı kolaylaştırır. Bütün imkanları değerlendirildiğinde butik bir teknenin tur sırasında yolcuya güven, samimiyet ve huzur verdiğini söyleyebiliriz.

6. Urla’daki Adalar Nelerdir?

Urla, gerek sahili gerekse doğal güzellikleri açısından oldukça dikkat çekici bir yerdir. Urla kalkışlı tekne turu sayesinde etraftaki adaları ziyaret edebilirsiniz. Bunlardan biri Yassıca Ada’dır. Plajı oldukça güzel olan Yassıca Ada, halk arasında Koyun Adası veya Alman Adası olarak da bilinir. Alman Adası olarak bilinmesinin sebebi ise bir rivayete dayanır. Anlatılana göre, tatile gelen Alman bir çift adanın doğasına hayran olur ve adaya tesis kurup yerleşmek ister ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadıkları için isteklerine kavuşamazlar. Günübirlik tatil cenneti olarak tabir edilen Yassıca Ada, ziyaretçilerin Urla’da en çok uğradığı adalardan biridir.

Yassıca Ada’nın tam karşısında Çiçek Adası vardır. Bu adanın en büyük özelliği ise plajlarında bulunan ve cilde çok iyi gelen killi kumudur. Bir rivayete göre bu kumun namını duyan Kleopatra zamanında Çiçek Adası’na uğramıştır. Tekne turu sırasında ziyaret edebileceğiniz bir diğer ada ise Pırnarlı Ada’dır. Pırnarlı Ada; pırnar bitkisi, zeytin ve yemiş ağaçlarıyla bezelidir. Üzerinde iki adet Pırnar ağacı bulunan başka bir minik adacık da vardır. Zamanında eşek ve tavşanların olduğu Eşek Adası ile deniz fenerinin bulunduğu Pita Adası’da görülmeye değerdir.

Bunların yanı sıra farklı hikayelere ev sahipliği yapmış adalar da bulunmaktadır. Örneğin Hekim Adası, Yunanistan’a gitmek istemeyip bu adaya saklanan bir hekimin hikayesinden almıştır adını. Hekim burada çiftlik kurarak yaşamını sürdürmüştür. Şimdilerde adanın girişi sivillere kapalı olsa da bazen askeri öğrenciler burada kamp yapar. Sivillere kapalı olup askerlerin kontrolünde olan bir diğer ada ise Türkiye’nin en büyük dördüncü adası olan Uzun Ada’dır. Ada Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılmaktadır ve burada aktif olarak askeri eğitim yapılır.

Özbek Adası ve Karantina Adası da tekne turunda görülebilecek diğer adalardır. İsmiyle dikkat çeken Karantina Adası, 18. yüzyılda ortaya çıkan kolera ve veba salgınları sırasında Fransızların inşa ettikleri karantina tesislerinden adını almıştır. Osmanlı Devleti döneminde bu ismi alan ada, antik çağlardan kalma tarihi kalıntılara da ev sahipliği yapmaktadır. Gördüğünüz gibi Urla, ada yoğunluğu bakımından İzmir’in keşfedilmeye değer zengin bölgelerinden biridir. Siz de İzmir çıkışlı tekne turu sayesinde tarihi ve doğasıyla etkileyen bu değerli adları ziyaret edebilirsiniz.

7. Tekne Turu Ne Kadar Sürer?

Ali Kaptan’ın Köpeği

Tekne turunun süresi müşterinin taleplerine göre şekillenebilir bu nedenle standart bir süre belirtmek doğru değildir. Örneğin, özel tekne kiralayıp tatil yapmak istiyorsanız tatil için ayırdığınız bütün vaktinizi teknede geçirebilirsiniz. Günleri kapsamayan, daha kısa süreli planlar için organize edilmiş günübirlik tekne turu ise genellikle 6-7 saat civarında sürer. Bu süre zarfında gezilecek yerler veya nerede ne kadar vakit geçirileceği, misafirlerin isteğine bağlıdır. 2 saat balık avlayıp, 1 saat dalış yapıp kalan sürenizi koyları gezerek geçirebilir, tur süresince Urla’daki adaları ziyaret edebilirsiniz.

Özel bir kutlama yapıyorsanız eğer, denize açılıp huzur içinde doğa güzelliklerini seyre dalabilirsiniz. Nerede ne kadar vakit geçirileceği konusunda öneriler sunmakla birlikte kaptan, kararı yolculara bırakır. Tekne turunun süresinin, nerede ve nasıl geçirileceğinin yolcuların inisiyatifine bırakılması, sağlanan konforlardan yalnızca biridir.

8. Tekne Turunun Maliyeti Nedir?

Tatillerin, sosyal faaliyetlerin, kutlamaların bir maliyeti vardır. Özellikle kendinize ait olmayan bir aracı veya mekanı kiralıyorsanız, bir sosyal aktiviteye katılıyorsanız. Denizde sosyalleşmenin ve gezmenin en çok tercih edilen yolu olan tekne turlarının da farklı fiyat aralıkları bulunur. Bu maliyeti etkileyen pek çok etken olduğu da görülür. Tekne turlarının lokasyonundaki çeşitlilik, maliyeti doğrudan etkiler. Ülkemizin pek çok kıyı şehrinde tekne turları düzenlenir. Söz konusu turlar, şehirden şehre farklılık gösterir. Kimi şehrin koyları, kimi şehrin adaları dikkat çekicidir. Bazıları ise plajlarıyla ünlüdür.

 

Bir tekne turunda amaç, görülmeye değer doğal ve tarihi güzellikleri insanlara sunmaktır. Denizden, doğadan keyif almak önemlidir. Bazı tekne turları vardır, balık avlamaya veya dalgıçlığa yönelik olarak organize edilir. Bazı tekne turları etraftaki koyları, adaları tanıtmayı amaçlar. Tekne turunun içeriğine göre turun süresi ve türü değişir. Tekne turunun maliyeti de turun türüne göre değişir. Örneğin balık avlamak, dalgıçlık, koy ve adaları ziyaret etme gibi amaçlarla düzenlenen turlar günübirlik turlardır. Bunun yanında özel kutlamalar için turlar organize edilebilir.

Tekne turu, rota nasıl olursa olsun müşteriye denizin güzelliklerini yaşatır. Bu nedenle tatillerin ve özel günlerin vazgeçilmezidir. Hal böyle olunca tekne turlarına olan talep de artar. Günübirlik özel tur ile günlük özel tekne kiralamadan hangisini tercih edeceğiniz fiyat tespitini etkiler. Özel kiralama her zaman için daha maliyetli olur. Cengom’u özel olarak kiralama için 500 TL, günlük tura katılmak için kişi başına 70 TL gibi bir ücretlendirme yapıldığını düşünürseniz, 7 kişilik teknemiz için fiyatın makul olduğunu göreceksiniz.

9. Teknede Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Bir teknede yapılabilecek çok sayıda keyifli aktivite bulunmaktadır. Yemek servisimiz bulunmadığı için yiyeceğinizi kendiniz getirip teknede yemek organize edebilirsiniz. Bu organizasyon mangal partisi şeklinde dahi olabilir. Eşinizle yıl dönümünüzü naif ve romantik bir yemekle kutlayabilir, arkadaşlarınızla içeceklerinizi yudumlarken doğum gününüzü teknede kutlayabilirsiniz. Dilerseniz suyun en berrak olduğu açıklarda yüzüp tıpkı plajda olduğu gibi teknede güneşlenebilirsiniz.

Ben macera severim diyenlerdenseniz kendi ekipmanınızı getirip scuba diving yaparak denizin derinliklerini keşfe çıkabilirsiniz. Çok sayıda deniz canlısıyla tanışabilir, hiç tatmadığınız deneyimlere sahip olabilirsiniz. Balık tutmak isterseniz kıyıda karşılaşamayacağınız türde ve sayıda balığa ulaşmak için tekneyle açılabilirsiniz. Gördüğünüz gibi teknede yapılabilecek aktiviteler oldukça çeşitlidir. Hareket halinde tatil yapma imkanı sunması, pek çok keyifli aktivite için zemin hazırlaması, teknelere olan talebi arttırır. Herkes kendi zevkine ve hobisine göre tekne turundan faydalanabilir. Teknede yapılacak aktivitenin özel bir kutlama mı yoksa gezi, hobi amaçlı mı olduğu bu noktada önemlidir.

Yapmak istediğiniz faaliyetlere göre tekne turuna katılabilir veya özel tekne kiralayabilirsiniz. Örneğin balık tutma, scuba diving gibi aktiviteler için grup halinde organize edilen tekne turları daha çok tercih edilir. Özellikle scuba diving konusunda deneyiminiz yoksa teknede mutlaka bir uzman bulunmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca scuba diving yani tüplü dalış; kalp, tansiyon, diyabet gibi rahatsızlıkları olan kişiler için sakıncalı bir aktivite olabilir. Buna karşılık özel gün kutlaması, tatil gibi durumlarda özel tekne turları gereken sakinliği ve mahremiyeti size sunar.

10. Kabin Ekibi Kimdir?

Aile İşletmemiz: Ali Kaptan & Nilgün Hanım

Kabin ekibi, teknenin iskelet sistemini oluşturur. Bu sistemi yöneten, beyin görevini gören kişi ise kaptandır. Kaptan ne kadar eğitimli ve tecrübeli olursa yolcular tekne turu boyunca kendilerini o kadar güvende hissederler. Kaptanın iletişim kurmaya açık biri olması da bu noktada oldukça önemlidir. Özellikle yolcuların talep ve şikayetlerini dinlemek, buna göre tekne turuna yön vermek kaptanın sorumlulukları arasındadır. Kabin ekibinin en önemli parçası olan kaptan; rotanızı belirler, güvenliğinizi sağlar. Bütün bu görevler göz önüne alındığında kaptanla iletişim kurabilmek oldukça önemlidir.

Kaptanın tekne turu yapılacak bölgeyi iyi tanıması çok önemlidir. Böylece alternatif rotalar geliştirebilir, yolcuların taleplerine göre geziyi şekillendirebilir. Butik teknelerde kaptanla iletişim kurmak daha kolaydır. 7 kişilik kapasitesiyle samimi ve huzurlu bir yolculuk sunan Cengom tur teknesi kaptanı Ali Kaptan’dır. Kendisi emekli bir emniyet mensubudur. Ali Kaptan’ın memleketinin Urla olması, bölgeye olan hakimiyetini arttırmaktadır, bu durum da yaptığı tekne turlarının kalitesini doğrudan etkilemektedir. Ali Kaptan, tüm deneyimiyle Urla’nın görülmeye değer, en keyifli bölgelerine sizi güvenle taşır. Siz de sevdiklerinizle unutulmaz bir İzmir tekne turu için kaptanı arayabilir veya kendisiyle WhatsApp üzerinden kolaylıkla iletişime geçebilirsiniz.