İzmir’deki Kıyıdan Balık Avı Yerleri – 2020

Matematiğe ve endişeye boğulmuş modern dünyanın yaşadığı pandemi süreci, her şeyi daha da çekilmez kılıyor. Günlük hayatın bu keşmekeşinden kaçmak isteyenlerin çıktıkları yolun sonu denize çıkıyor. Yaz tatillerinin yıllardır en popüler adresi olan tekne turu seyahatleri, insanları anakaranın ve pandemi sürecinin olumsuzluğundan bir anda kurtarıyor.

Türkiye’nin cennet koylarını keşfetmek, oralarda balık avlama deneyiminin keyfini tatmak için en uygun çözüm olan tekne turu organizasyonlarında sevdiklerinizle unutulmaz vakitler geçirebilirsiniz.

Tatilciler, deniz tatilini tercih edenler ve olta balıkçılığı meraklıları için butik tekne turları en doğru tercih olarak öne çıkıyor. Sevdiklerinizle samimi ve hijyen bir ortamda, rahatsız edilmeden, şehrin gürültüsünü ve stresini arkanızda bırakarak mavi deryalara dalabilirsiniz. İzmir’in bereketli koylarında balık avlamanın keyfine varmak için işte size ipuçları.

1. İzmir’in Balık Zengini Koyları

Amatör balıkçıların en büyük gözde mekanı, İzmir’in kıyı şerididir. Bunda en önemli etkenler balık çeşidinin çokluğu ve balık avlanan yerlerin güzelliğidir. Bu iki etken birleşince, balık avı tutkunlarının mutlu olmasının önünde bir engel kalmıyor. Balık avı için doğru konumlanma ve usta bir rehber, balıkçıların İzmir’den bir günde bir haftalık balık yakalamasının bereketinin önünü açıyor. Ege’nin birçok balık çeşidinin yakalandığı İzmir Körfezi, bereketiyle de Türk balıkçılık sektörünün ve amatör balıkçıların gözdesi konumunda bulunuyor.

İzmir kıyılarını balıkçılık için düzenlemek gerekirse, Çiğli – Güzelbahçe arası, “İç Körfez”, Karaburun – Foça arası da “Dış Körfez” olarak ayrılıyor. İki bölge arasında, rüzgarın şiddeti bakımından farklılıklar bulunuyor. İç Körfez olarak adlandırılan kısımda dağların konumu rüzgarları kestiğinden bölge, daha sakin bir denize sahip oluyor. Karaburun – Foça arası ise bunun tam tersi koşullara sahip.

İzmir’in kıyılarının belli başlı balık avlama noktaları arasında

 • Aliağa
 • Dikili
 • Karaburun
 • Kordon
 • Foça
 • Çandarlı
 • Çeşme
 • Ahmetbeyli
 • Güzelbahçe
 • Özdere
 • Mordoğan
 • Gümüldür
 • Seferihiar
 • Karşıyaka
 • Tuzla
 • Gerence & Zeytineli
 • Urla (teknemiz buradan kalkıyor)
 • Çeşmealtı (teknemiz buradan kalkıyor)

sayılıyor.

2. Balık Avı İçin En Uygun Yem ve Ekipmanlar

Balık avı için uygun bir noktaya geldiyseniz sırtınızı sağlama dayamanın vakti de gelmiş oluyor. Zira balıklar sizi bekletmiyor ama onların ne zaman oltaya tutulacağını bilmeyebilirsiniz Burada doğru ekipman ve yem tedariğinin önemi ortaya çıkıyor. zira misinanın kalınlığından rengine, oltanın uzunluğundan malzemesine kadar birçok detay, balık avı konusunda size fayda sağlıyor. Balıkçılar, misinalarının deniz altında görünmeyecek cinsten olmasını tercih ediyorlar. Bu önemli, zira denizin doğal ortamını ne kadar korursak, başarılı bir av zamanı geçirmenin oranı artıyor.

En görünmez misina da Fluokarbon misina olarak biliniyor. Bu misinanın ucundaki yemin kalitesi ve cazibesi, balık avını daha kolay ve keyifli hale getiriyor. Deniz balıkları ve tatlısu balıkları için farklı yemler kullanılıyor. Dolayısıyla Ege’de, deniz balıklarının tercihi olan yemleri çantanıza almanız gerekiyor. Bu yemler arasında canlı yem, bütün ölü balık yem, sülük yem, şakşak yem, kalamar, midye, karides, teke, çağanoz gibi yem çeşitleri önde geliyor. Bunlardan önce en temel balık avlama malzemeleri olan balık sepeti, su, su kabı, olta makinesi, olta kamışı ve iğneyi de çantanıza koymayı unutmamalısınız.

3. Tekne ile Balık Avlamak Çok Daha Bereketli

Tekne ile denizde avlanmanın birçok avantajı var. Bir kere karadan uzaklaşıyor, şehrin kirliliğini ve gürültüsünü de arkanızda bırakıyorsunuz. Ruhunuzu dinlendiren deneyimden başka balık avlama konusunda da teknenin artılarını bilmek gerekiyor. Denizde tekne, balığın size gelmesini beklemenize yer bırakmıyor. Kıyıdan balıkçılık yapmaya çalışırsanız, oltayı ne kadar uzağa atarsanız şansınızın yaver gitme olasılığı fazlalaşıyor olsa da, tekne balıkçılığında balıkların bereketli olduğunu bildiğiniz kısımlara kadar gidip, avınızı bereketlendirme şansına sahip oluyorsunuz. Balıklar daha çok akıntıya karşı yüzerler.

Bu bakımdan akıntının olduğu yerleri iyi bilmenizde fayda bulunuyor. Zira özellikle dip akıntılarını ve yönlerini bilirseniz, avınızın bereketinin artma olasılığı yükseliyor. Güneşli havalarda koyu renk yem seçmeniz, balıkların yemi görüp yakalanması olasılığını artırıyor. Gece avında balıklar ay ışığının düştüğü yerlerde kümeleşiyor ve büyük avcı balıklar da yüzeye çıkıyor. Balıklar, yazın gündüz vakitlerinde gölgeyi tercih ediyor.

4. Çeşmealtı Sahilinde Bereketli Bir Güne Başlıyoruz

Çeşmealtı, İzmir’in Urla İlçesi’ne bağlı çok güzel bir belde. Balıkçılar için adeta nimet derecesinde olan bu yerleşim yeri, İzmir’e 15 – 20, Manisa’ya ise 40 dakika uzaklıkta bulunuyor. Ailece veya arkadaşlarla berber yapılan seferlerde Çeşmealtı denizinden çipura, mercan, karagöz ve değişik sezonlarda sarıkanat, istavrit, kolyoz yakalayabilirsiniz. Çeşmealtı, balığı bereketli bir yerleşim merkezi ve denizi, geceleri mırmır yakalamanıza olanak tanıyor. Çeşmealtı, İzmir Körfezi’nin sınır ucu olarak balıkların en bol olduğu yerlerin başında geliyor.

5. Urla’nın Cennet Adaları da Rotamızda

Urla’nın kıyılşarının yakınında bulunan ve hatta Hastane Adası veya Karantina Adası gibi karayolu ile ulaşımı bile olan adalar, seyir rotasına keyif katıyor. Yassıca Ada, Hekim Adası, Uzun Ada, Menteş Adası, Özbek Adası, Pınarlı/Pırnarlı Ada, Çiçek Adası da Urla’nın önünde ziyaretçilerini bekliyor. Çiçek Adaları içinde ise irili ufaklı olarak Taş Ada, Pita Adası, Eşek Adası ve Adacık Adası yer alıyor. Bu adaların kimisi saf kayalık, kimisi ise bitki örtüsü yüzünden imara açılmamış halde duruyor.

Yaz mevsiminin insanlara vadettiği huzuru, tatilin size sunduğu keyfi ve bizim size sunduğumuz konforu, hayatınızda bir kere deneyimleme fırsatına sahip olabilirsiniz. Çünkü tüm dünyanın göz bebeği koylarda balık avına çıkma imkanı ve size özel olarak hazırladığımız tertemiz teknemizde, sevdiklerinizle beraber rüya gibi bir tatilin tadını çıkarabilir, tekrar gelmek isteyebilirsiniz. Seyahat rotası hakkındaki bilgisi ve ustalığıyla Ali Kaptan, sizin bu masalsı seyahatinize rehberlik ediyor. Covid 19 etkisinin son derece yaygın olduğu günümüzde kentten uzaklaşmak, herkesin rüyası. Siz de, hayallerinizdeki tatil ve hobiler için bize ulaşın.