İskele ve Kalabak’ta Tekne Kiralama

İzmir’in en güzel tatil bölgelerinden biri olan Urla İlçesi, tarihi evleri ve berrak deniziyle doğal görünümünü günümüzde de koruyor. İzmir’e ait tüm güzellikler arasında adeta bir pırlanta gibi parlayan Urla, tekne turizmiyle son yıllarda daha fazla öne çıkıyor.

Urla İskele çevresinde demir alan tekneler Ege Denizi sularında terapi gibi bir seyahat imkanı sunuyor. Urla iskele tekne kiralama konusundaki önerileri bu yazıda bulabilirsiniz.

1. Urla İskele Bölgesi Neresidir?

Urla İskele Bölgesinden demir alan tekneler, çeşitli özel günlerde ve davetlerde hizmet sunduğu gibi, oltasıyla balık avlamayı seven balıkçılık meraklılarına da balığın bol olduğu yerleri tanıma ve oralarda avlanma imkanı sunuyor. Ege Bölgesi yerleşim merkezlerinin en eskilerinden biri olan Urla, İzmirliler’in öteden beri ferahlamak ve nefes almak için tercih ettikleri bir lokasyon olmasıyla dikkat çekiyor.

Urla İskele Bölgesi, işte bu ilginin en çok belli olduğu yer. Zira birbiri ardına denize açılan tekneler, yolcularını anakaradan alarak Ege’nin tertemiz sularına taşıyor. Hal böyle olunca iskele kimi günler sessiz, kimi günlerse önü alınamaz bir cümbüşü yaşıyor. İskele, balıkçı barınağının çevresindeki tarihi yapılarla değer kazanıyor. Bir başka açıdan bu tarihi yapılar, iskele ve balıkçı teknelerinin karşısında tüm güzellikleriyle boy gösteriyor.

2. İskele Tekne Turu için Neden İyi Bir Tercih?

Urla İskele Bölgesi temiz havası, seçkin lokantaları ve binlerce yılın birikimiyle gelen özgün mimari dokusuyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Buraya gelenler, kendilerine sunulan lezzetli balık menüleriyle sağlıklı bir yemek deneyimine varıyorlar. Olta balıkçılığı meraklıları ise lezzetli balık menülerinden başka, balık yakalamak için tekne turuna katılmanın en verimli yöntem olduğunu biliyorlar.

Usta kaptanlar, tekneleri balık sürülerinin olduğu akıntılara doğru götürüyorlar. Urla İskele Bölgesi dahilinde demir alan teknelerin kaptanları, Ege kıyılarının balık bereketi en bol yerlerine rehberlik ediyor. Tekne kaptanları, kutlamalarını anakaradan uzak bir şekilde özel kılarak yapmak isteyen davetlilerine de rehberlik yapıyorlar. Tekneler özel gün ve davetlerden balık meraklılarının av heyecanına kadar tüm aktiviteler için konuklarını dilediklerince gezdiriyorlar.

3. Çeşmealtı Kiralık Tekne Turu Seçenekleri Nelerdir?

Urla’nın şirin bir yerleşim bölgesi olan Çeşmealtı, tarihi iskelesi ile öne çıkıyor. Çeşmealtı İskelesi’ne yaklaşırken duyulan mutluluğun ve huzurun ise tarifi bulunmuyor. Cengom Teknesi Çeşmealtı İskelesi’nde sizi bekliyor. İzmir Körfezi’ni adım adım bilen Ali Kaptan, yılların verdiği birikimle konuklarını en güzel koylara götürüyor.

Çeşmealtı, birçok gezginin notlarında gün batımının izlendiği en iyi yerlerin başında gösteriliyor. Antik kentleri ve bakir doğasından başka tarihi limanı ile göze çarpan belde, ziyaretçilerine huzur veriyor. Limandan demir alma vakti gelince kalkan tekneler çok kısa vakitte Urla İskelesi’ne ulaşıyor. Çeşmealtı’dan Urla’ya tekne ile ulaşmak çok kolay.

4. Urla İskele’de Nasıl Bir Tur Rotası İzleniyor?

Çeşmealtı iskelede tekne kiralama için Cengom Teknesi’ni görüyorsunuz. Ali Kaptan’ın rehberliğinde Çeşmealtı’dan yola çıkıp Urla’ya uğramak çok kısa bir süreyi alıyor. Çeşmealtı, Urla İskele’ye çok yakın bir konumda bulunuyor. Cengom teknesinin yolcuları, Ali Kaptan’a haber verdikleri takdirde çok kısa zamanda iskeleden Cengom’a binerek, Ege’nin mavi sularına açılabiliyorlar.

5. Çeşmealtı Tekne Turunda Hangi Adalara Gidiliyor?

En yakındaki yerleşim yerlerine daha bakamadan çevrenizdeki adalar dikkatinizi çekiyor. Urla’nın etrafında irili ufaklı kayalıkların haricinde görebileceğiniz 6 adet ada bulunuyor. Bu adalar günümüzde hala doğallığını korumaya devam ediyor.

Ali Kaptan’ın dümeni adalara kırmasıyla, özellikle olta balıkçılığı ilgilisi olan konuklar, balık yakalamanın telaşına düşüyor. Akşam yemeği için Ege Denizi, Cengom Teknesi’ne yol veriyor.

 

 

Adalar arasında seyahat ederken Ali Kaptan’ın verdiği tüyolar ile balıkların sürü halinde dolaştığı yerleri buluyorsunuz. Özel günlerinde Cengom Teknesi’ni kiralayanlar ise kutlamalarını unutulmaz kılarken, tam da istedikleri mutluluk hissini yakalama şansına kavuşuyorlar.